Warning: Declaration of sr_filter_output::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/coco/theme-admin/functions/theme-general-features.php on line 0
Where are we now? | Where are we now |
loading ...
OpenClose
PL | EN


loading ...

Gdzie my, Polacy, dziś jesteśmy?

Około 700 tysięcy rodaków przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii, z czego większość – w Londynie.  Ostatnia fala emigracji dotarła tam po 1 maja 2004 roku, w momencie otwarcia brytyjskiego rynku pracy dla obywateli krajów, które weszły wtedy  do UE. Polacy to  najliczniejsza obecnie mniejszość  narodowa na Wyspach, większa niż dominujący wcześniej Hindusi i Pakistańczycy, Irlandczycy i Amerykanie. Język polski jest dziś po angielskim najczęściej używanym językiem Zjednoczonego Królestwa.

Co skłoniło Polaków do wyjazdu? Jak powodzi im się w obcym kraju? Jakie mają możliwości rozwoju zawodowego? Czy interesują się życiem politycznym Wielkiej Brytanii i podejmują tam  obywatelską aktywność? Kto stanowi grono ich najbliższych przyjaciół? W jakim języku rozmawiają z dziećmi? Czy kultywują polskie tradycje? Jakie relacje łączą ich z ojczyzną? Jaki mają stosunek do Unii Europejskiej i jej dalszej integracji? Czy i ewentualnie pod jakimi warunkami rozważają powrót do kraju?

W dziesiątą rocznicę przystąpienia Polski do UE, eksperci Centrum Stosunków Międzynarodowych zadali powyższe pytania zróżnicowanej pod względem wieku, płci, wykształcenia, sytuacji zawodowej, materialnej i rodzinnej grupie Polaków mieszkających od kilku lat  w Londynie. Odpowiedzi znajdą Państwo w specjalnym raporcie, klipach filmowych i krótkich profilach uczestników badania. Projekt pozwolił na ukazanie interesującego portretu zbiorowego polskiej społeczności emigrantów ostatniej fali przebywających na Wyspach, zdefiniowanie barier i bodźców ich ewentualnego powrotu do Polski oraz wyłonienie rekomendacji, jak można wzmacniać polską tożsamość i związki z krajem tych, którzy do niego nie wrócą.

Back To Top